Girls Varsity Swimming · Girls Varsity Swimming Secures Spot in Top 2 Meet as they finish 2nd place at CCPS Semi-Finals (Top 5)


  Place Points
James River High School 1st 607
Cosby High School 2nd 587
Monacan High School 3rd 555
Clover Hill High School 4th 224
Midlothian High School 5th 161

Cosby girls finished just 20 points behind James River, to secure their “Top 2” spot in the County face-off meet next week. Isabelle Bauer, Sharon Gilman, Lauren Shoemaker, Abbey Stephens and Keilani Unkel were also treated to a “Senior Night” presentation. The girls had a fast night in the pool as three individual team records were broken by Cynthia Huang (FR) in 100 fly (58.94) and 200 IM (2:12.89) and by Lauren Shoemaker (SR) in the 200 free (1:56.97). The 400 free relay record was also broken by Kylie Thompson (SO), Lauren Shoemaker (SR), Anna Watson (JR) and Isabelle Bauer (SR) as they swam to a State qualifying time with a 3:37.78.

Point scoring finishes for the night were achieved by the following swimmers:

200 medley relay: 2nd Isabelle Bauer (SR), Cassidy Doyle (BR), Cynthia Huang (FR), Grace Clemens (SO); 7th Abbey Stephens (SR), Alexandra Cramer (FR), Lauren Shoemaker (SR), Sylie Paddon-Jones (SO)

200 free: 3rd Lauren Shoemaker (SR), 9th Gracie Lee (FR), 11th Sharon Gilman (SR)

200 IM: 2nd Cynthia Huang (FR), 5th Cassidy Doyle (SO), 9th Anna Watson (JR)

50 free: 2nd Kylie Thompson (SO), 4th Grace Clemens (SO), 5th Abbey Stephens (SR), 8th Sophia Barrett (FR)

100 fly: 2nd Cynthia Huang (FR), 3rd Lauren Shoemaker (SR), 7th Sylvia Paddon-Jones (SO), 9th Madeline Corbett (JR)

100 free: 2nd Isabelle Bauer (SR), 3rd Kylie Thompson (SO), 7th Anna Watson (JR), 9th Meredith Flattum (SO)

500 free: 5th Ava Tarabocchia (FR), 10th Madeline Corbett (SO), 11th Sharon Gilman (SR)

200 free relay: 3rd Anna Watson (JR), Grace Clemens (SO), Cynthia Huang (FR), Kylie Thompson (SO); 5th Meredith Flattum (SO), Sophia Barrett (FR), Gracie Lee (FR), Abbey Stephens (SR)

100 back: 2nd Isabelle Bauer (SR), 5th Grace Clemens (SO), 7th Sylvie Paddon-Jones (SO), 11th Ava Tarabocchia (FR)

100 breast: 2nd Cassidy Doyle (SO), 4th Abbey Stephens (SR), 10th Meredith Flattum (SO), 15th Alexandra Cramer (FR)

400 free relay: 1st Kylie Thompson (SO), Lauren Shoemaker (SR), Anna Watson (JR), Isabelle Bauer (SR); 4th Sylvie Paddon-Jones (SO), Sophia Barrett (FR), Gracie Lee (FR), Cassidy Doyle (SO)

Regional qualifying times were achieved by:
Isabelle Bauer (100 free)
Cassidy Doyle (100 breast)
Cynthia Huang (100 fly)
Lauren Shoemaker (200 free, 100 fly)
Kylie Thompson (100 free)

The girls have a quick turn-around with a meet against River Bend and Brook Point on January 18th, and will compete in the “Top 2” meet on January 24th.